Staff

Leadership Team
Head Teacher Mrs Helen Radmore
Deputy Head Teacher Mrs Stav Stavrinou
Assistant Head Teacher Miss Claire Edwards (nee Stringer)
Assistant Head Teacher Miss Joanne Balkwill Computing Lead
Assistant Head Teacher Mrs Sue McMahon – Inclusion Manager (SENCO)

 

 

Teaching Staff
Class
Responsibility
Mrs Abigail Street Nursery
Early Years Reading + Phonics
EMA Teacher
Miss Lindsey Alexander Reception Early Years Phase Group Leader
Mrs Deirdre McGuinness Reception Writing
Mrs Carrol Dean Year 1 Year 1/2 Phase group Leader
Mrs Vikki Donnelly Year 1 Forest Schools
Miss Melissa Atkins-Lindo Year 2
Mrs Petra de Graaf Year 2
Miss Charlotte Linard (nee Anderson) Year 3 Year 3/4 Phase leader
Ms Philippa Shanks / Mrs Claire Edwards Year 3
Mr Shaun Abraham Year 4  (Supply)
Miss Alice Newman Year 4 English Lead
Mr Neil Parry Year 5
Mr Rob Ashbrook Year 5 P.E.
Ms Jasmin Maisuria Year 5 R.E
Mrs Claire Burns Year 6
Miss Chloe Campen Year 6
Mrs Andrea Zenios Year 6 Y5/6 Phase group Leader
Mrs Claire Burns Maths Lead & Year 5/6 Phase Leader
 Mrs Andrea Duddridge Support Teachers

 

Communication Support Workers (CSWs):
Mrs Vinessa Brant
Mrs Marilyn Henderson

 

 

Parent Support Advisor/Assistant Safeguarding Officer:

Ms Mell Handley

 

Teachers of the Deaf
Mrs Jo Man Early Years & transition
Mrs Siobhan Turnbull Assessment
Miss Emma Edwards Communication
Mrs Debbie Wotton Audiology
Ms Alison Warford Year  3
Ms Anna Brownlie Behaviour
Mrs Fiona Beament Year 1
Mrs Sharon Blunsum
Miss Janette Binns (nee Whitehead)
 
Outreach Teachers of the Deaf
Mrs Katharine Bryson
Mrs Jane Igieman
Mrs Carolyn Wood

 

Outreach Support Technician
Ms Amelia Smith Audiology
Miss Tara Luxford Audiology
Teaching Assistants
Teaching Assistants
Mrs T. Ashwell Ms J. Khodabaccus
Mrs S. Assad Miss S Mahmood
Mrs P. Baker Mrs. S. Mannion
Mrs D. Barrett Mrs C. Matthew
Miss H. Berg Mrs S. Morley
Mrs C. Birch Miss M. Morris
Mrs S. Bourne Mr R. Morris
Mrs J. Bruce Miss R. Payne
Miss L. Burton Mrs L. Peckham
Miss E. Cordwell Mrs A. Rehinsi
Mrs J. Cusack Ms J. Sawyer
Mrs S. Daly Mrs P. Sterry
Mrs J. Davey Mrs C. Symons
Miss D. Dayanch Mrs S. Vowell
Mrs J. Farbridge Mrs L. Walker
Mrs L. Foord Mrs M. White
Miss C. Goldberg Mrs W. Wilson
Mrs L. Griggs Mrs L. Winward
Mrs L. Haigh (nee Jones) Mrs K. Wood
Miss A. Joseph
Nursery Nurse:
Mrs Jacqueline Nelson
Mrs Emine Osman

 

HLTA:
Mrs S. Moeed
Mrs R. Schneider
Speech and Language Therapist:

Miss Hayley Rogers

Miss S. Sutton (MAT)

 

ICT Technician:

 

School Office
Mrs June Tarling Office Manager
Mr Nilesh Pandya Business Manager
Mrs Linda Rossiter Admissions/Attendance Officer
Mrs Debbie Rosen Attendance/Admissions
Mrs Mell Handley Parent Support Adviser
Mrs Donna Huke Admin Assistant (First Aid)
Mrs Ros Carvell SEN Admin Officer
Miss Rajinda Sangha SEN Admin Assistant
Mrs Jessie Chan Admin Assistant/Receptionist
Miss Angie Cohen Admin Assistant/Receptionist
Miss Chevonne Ancora Finance Officer
Mrs Caroline Durrance Admin Officer
Midday Assistants

Mrs J. Pearson, Mrs Maureen Hayward, Mrs Afreen Imam, Mrs Sandra Mather, Mrs Sepalika Wickramaratne, Mrs Nicola Curran, Mrs Donna Huke, Mrs Diana Kalsi, Mrs D Collins, Mrs D Kallinicou, Donna Baron, Yasmeen Shahzad.

 

Premises Staff

 

Mr Kevin Ashwell Site Manager Mr James Adams Supply Site Manager
Mr Leslie Marais Caretaker
Cleaners

Mrs Sukhwinder Sanger, Mrs Audrey Butler, Mrs Claudia Duffy.

 

Senior Management Team
Mrs Helen Radmore
Ms J Balkwill
Mrs Sue McMahon
Mrs Claire Edwards
Mrs Stav Stavrinou

 

Strategy Group
Mrs Carrol Dean
Mrs Andrea Zenios
Mrs Claire Edwards
Mrs Claire Burns